|  | 

Baloniarstwo

Akrobacja lotnicza

Akrobacja lotnicza
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Akrobacja lotnicza
Jeśli osoby zajmujące się sportami lotniczymi czy sportem w ogóle miałyby określić który ze sportów lotniczych należy do tych najbardziej widowiskowych, z pewnością co najmniej połowa z nich powiedziałaby, że najbardziej widowiskowa jest akrobacja lotnicza. Akrobacja lotnicza dostarcza bowiem największych wrażeń właśnie zwykłemu widzowi, nie zaś samemu pilotowi, gdyż on widzi wszystko tylko i wyłącznie z punktu w którym się znajduje, czyli z kokpitu pilota.

Widzowie zebrani na ziemi widzą natomiast nie zwykły lot samolotów, lecz niesamowite podniebne kreacje. Akrobacja lotnicza nie jest jednak tylko i wyłącznie lotem kilku samolotów dzięki któremu obserwujemy niesamowite symetryczne tory samolotów nakreślone kolorowym dymem, lecz także jest to lot pojedynczej maszyny wykonującej różne figury w powietrzu. Akrobacją lotniczą jest każdy lot, w którym uczestniczy jedna bądź więcej jednostek powietrznych. Jeśli jest to grupa samolotów czy innych statków powietrznych, mówimy wówczas o akrobacji lotniczej grupowej. Taka akrobacja jest znacznie atrakcyjniejsza dla publiki, jednak jest także zdecydowanie bardziej niebezpieczna oraz trudniejsza w wykonaniu. O ile podczas zwykłej akrobacji lotniczej z „użyciem” jednego tylko samolotu zaangażowany jest tylko jeden samolot, o tyle w grupowej akrobacji lotniczej uczestniczy ich kilku i muszą być ze sobą perfekcyjnie zgrani, muszą rozumieć się najlepiej jak tylko można.

Podczas tak niebezpiecznych akrobacji wystarczy nieraz jeden błąd i życie w katastrofie stracić może kilka osób na raz, nie wspominając o zagrożonej publiczności zgromadzonej na ziemi oraz o ogromnych kosztach maszyn liczących miliony czy miliardy dolarów amerykańskich. Samoloty uczestniczące w takich akcjach to bowiem najczęściej myśliwce czy inne samoloty wojskowe, których utrzymanie jak i kupno jest niesamowicie kosztowne. Dlatego też tak wiele uwagi trzeba poświęcić treningom w wypadku takich akrobacji. Większość figur takich akrobacji jest normalnie nieużywana w zwykłym lotnictwie, stosowana jest tylko w akrobacji lotniczej. Figury te służą bowiem niemal tylko walorom artystycznym, w zwykłym locie nie mającym żadnego znaczenia.

akrobacja-lotnicza

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Igrzyska olimpijskie

    Igrzyska olimpijskie

    Igrzyska olimpijskie Igrzyska olimpijskie obok mistrzostw świata w piłce nożnej są najhuczniejszą i największą imprezą sportową na świecie już od wielu setek lat. Wyjazd na igrzyska olimpijskie jako reprezentant własnego kraju jest chyba największym zaszczytem dla każdego sportowca na świecie. Niestety jednak nie każdy sportowiec może dostąpić tego zaszczytu, z dwóch powodów. Przede wszystkim nie

  • Popularność Brazylijskiego Jiu Jitsu

    Popularność Brazylijskiego Jiu Jitsu

    Popularność Brazylijskiego Jiu Jitsu Coraz większą popularność wzbudza w ludziach aktywnie uprawiających sport sztuka, jaką jest Brazylijskie Jiu Jitsu. System ten powstał, jak sama nazwa wskazuje, w Brazylii i staje się obecnie jednym z chętniej uprawianych sportów walki przez młodzież i dorosłych na całym świecie. Obecnie na popularność tej sztuki bardzo znacząco wpływa zainteresowanie galami